201182914 106220645037576 7610610549892821398 n

Najbardziej intrygujący utwór tego lata! Bitamina w onirycznym coverze promującym kolejną odsłonę Jabłonek!

„Niech no tylko zakwitną jabłonie” to piosenka znana ze znakomitego wykonania Haliny Kunickiej. Utwór zyskał status szlagieru już w latach 60., a obecnie – z okazji Jabłonek – powraca w nowej odsłonie w intrygującym coverze zespołu Bitamina! Ten most między przeszłością a przyszłością zaistnieje dzięki współpracy z Fundacją State of Poland odpowiedzialną za festiwal #Jabłonki. Oprócz utworu powstał również elektryzujący teledysk.

„Świat nie jest taki zły, świat nie jest wcale mdły. Niech no tylko zakwitną jabłonie…”  #Jabłonki Swawole 2021

Kwitnące jabłonie, orzeźwiający cydr w dłoni, polskie jabłka dojrzałe w słońcu, a do tego wyjątkowa muzyka – tak zaczyna się tegoroczne świętowanie Jabłonek.

#Jabłonki to czas trwający od wiosny, gdy możemy cieszyć się pięknem kwitnących sadów, aż do późnego lata, które przynosi smak najlepszych polskich jabłek. Fundacja State of Poland już po raz drugi organizuje z okazji Jabłonek kampanię, mającą wzmacniać wizerunek marki Polska. Poprzez jabłko mówimy o naszych najlepszych cechach: naturalności, przedsiębiorczości, pasji, pomysłowości i wyjątkowej gościnności.

Dlaczego Bitamina?

Do promowania święta Jabłonek chcemy zapraszać wyjątkowych i inspirujących artystów. Taka jest Bitamina – zespół nietuzinkowy, niejednoznaczny gatunkowo, na pograniczu eksperymentalnego hip-hopu, jazzu, z pełnymi kunsztu bitami i tekstami. Jest w tej muzyce dużo magii, która dobrze oddaje klimat nastrojowych sadów – mówi Danuta Nierada, Dyrektor Kreatywna Fundacji State of Poland.

Ubiegłorocznym hitem Jabłonek był utwór „Kocham Cię, kochanie moje” Maanamu, w wykonaniu i aranżacji The Dumplings. Piosence towarzyszył wideoklip opowiadający legendę o Trzech Siostrach Jabłonkach. Czar kwitnących jabłoni ukazany jest również w tym roku w onirycznym teledysku, ilustrującym utwór w wykonaniu Bitaminy.

Mierzenie jakiegokolwiek dzieła z przeszłością, w tym przypadku utworem Haliny Kunickiej, zawsze polega na zestawieniu go ze współczesnymi kompozycjami oraz analizą aktualności tekstu. Naszym zdaniem w tym wypadku obydwa elementy wytrzymały próbę czasu mówi Vito Bambino.

Nowa aranżacja hitu z lat 60. to swoista podróż w czasie. Utwór, zarówno w warstwie muzycznej, jak i wizualnej został utrzymany w klimacie marzenia sennego – baśni, której akcja toczy się wiosennym sadzie. Teledysk do utworu, który ma promować świętowanie czasu kwitnących jabłoni, można obejrzeć na kanale YouTube Kalejdoskop Records.

Święto Jabłonek nad Wisłą

Kulminacyjnym punktem świętowania Jabłonek w tym roku będzie festiwal muzyczno-kulinarny na Błoniach PGE Narodowego, który odbędzie się 18 września. Listę artystów, jak również informacje o biletach i szczegółach festiwalu organizatorzy ogłoszą już niebawem.

---

Wykonanie: Bitamina

Kompozytor wersji oryginalnej: Janusz T. Hajdun

Aranżacja: Amar Ziębiński, Piotr Sibiński, Mateusz Dopieralski

Autor słów: Jerzy Afanasjew

Wokal: Mateusz Dopieralski

Scenariusz: Marek Marlikowski, Danuta Nierada

Producent: Workshop Tomasz Gaj

Reżyser: Marek Marlikowski

Operator Weronika Bilska

Projekt Fundacji State of Poland

 

Więcej informacji o projekcie na: jablonki.com | Facebook | Instagram

Fundacja State of Poland została powołana w 2019 r., by przedstawiać nasz kraj w nowym, inspirującym i oryginalnym kontekście trafiającym do serc społeczności międzynarodowej – jako miejsce atrakcyjne, stymulujące, z własnym jasno zdefiniowanym i unikalnym charakterem. Chcąc utrwalić obraz Polski innowacyjnej i przodującej w wielu dziedzinach, koncentrujemy się głównie na obszarze ekonomicznym i gospodarczym.

Siedziba Fundacji mieści się w Warszawie. Wśród zrealizowanych przez State of Poland projektów znajduje się m.in. kampania edukacyjna Niepospolita, kampania informacyjna Tax Solidarity oraz szereg działań on-line o charakterze wizerunkowym.